Hacı Sürmeneli

Ata Sporları Konfederasyonu

Başkanı

Efkan Çalış

Matrak Federasyonu

Başkanı

TÜRKİYE'DE 2016-2021 DÖNEMİNDE YAĞLI GÜREŞ VE MATRAK

TERİMLERİNİN GOOGLE VE YOU TUBE'DA ARANMA ORANLARININ

KARŞILAŞTIRILMASI

Comparison of Searching Rates of Oily Wrestling and Matrak Terms on Google and

YouTube in the period of 2016 to 2021 in Turkey

Mehmet Akif ZİYAGİL*, Ferhat BÜYÜKKALKAN**

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu çalışmayı yapan hocalarımıza gönülden teşekkür ederim. Muhteşem Yüzyıl gösterimde iken ve sonrasında 2011 den 2017 yılına kadar geçen süreçte Matrak sporumuzun popüler olduğu doğrudur. Diğer taraftan ise 2015 yılından sonra Matrak sporu ile ilgili hiçbir resmi müsabaka yapmadığımız/yapamadığımız gerçeğini dikkate alırsak ve Matrak sporunun o dönemlerde bir Resmi federasyon tarafından temsil edilmediğini dikkate alırsak Matrak sporumuzun en az Yağlı güreş kadar hatta daha fazla popüler olduğunu ve milletimizin ilgisini çektiğini görmüş ve tespit etmiş oluruz.

Matrak Federasyonu Başkanı Efkan ÇALIŞ

YENİ DÖNEMDE SAĞLIKLI MATRAK KURALLARI

 

            Dünyayı etkileyen salgın hastalık Corona virüs Covid -19 ülkemizde sosyal yaşamın her alanını derinden etkiledi. 1 Haziran 2020 itibari ile yetkili kurumların açıklamaları doğrultusunda başlayan Yeni normalleşme sürecinde kurullara uyarak hareket etmemiz büyük önem arz ediyor.

Bilindiği üzere Matrak müsabakalarının kendine öz kuralları mevcut bu kuralların en başında Türk kültürüne, eğitmenine ve oyun arkadaşı olan rakibe saygı gelmektedir.

 

           Oyun başında teşekkür eden oyun sonunda özür dileyen oyuncu elbette rakibinin ve çevresinin sağlığını en az kendi sağlığı kadar önemsemelidir. Bu sebeple salgın hastalık döneminde hayat kurtaran üç önemli kural olan sosyal mesafe, elleri yıkama ve maske takma Matrak sporcuları ve ilgilileri içinde geçerlidir.

 

            Özellikle Matrak sporunu seven çocuklar gençler ve büyüklerin dikkat etmesi ve ilave olarak alması gereken diğer önlemleri şu şekilde sıralayabiliriz.

 

1- Müsabaka yapacak sporcuların ateşleri ölçülmeli ateş, öksürük ve halsizlik gibi belirtileri olan sporcuların ailelerine bilgi verilerek sağlık kuruluşlarına yönlendirilmeleri sağlanmalıdır.

 

2- Tüm Matrak müsabakaları, oyunları açık alanda yapılmalı, açık alan olmadığı durumlarda oyunun yapılacağı alan doğal yollarla havalandırılıyor olmalıdır.

 

3- Oyuncular Matrak, kalkan, miğfer, tomak ve tulum gibi oyun için gerekli olan aletler yanı sıra oyun esnasında kullanmak üzere maske ve eldiven de takmalıdır.

 

4- Oyunu yöneten Hakemlerinde maske ve eldiven takmaları gerekmektedir.

 

5- Seyircilerin sosyal mesafeyi koruyarak maskeleri takılı halde oyunu seyretmeleri sağlanmalıdır.

 

6- Matrak oyununu oynayacak oyuncu sayısı kadar matrak, kalkan tomak, tulum ve miğfer oyun alanında bulundurulmalıdır.

 

7- Oyun aletleri oyun sonunda teslim alınıp havadar bir yerde  dezenfektan ve temizleyici ürünlerle temizlenmelidir. Özellikle miğferlerin iç ve dış yüzeyleri matrak sopasının kabzası/elle tutulan kısmı, kalkanın elle tutulan kısımları virüsten arındırılacak şeklide temizlenmelidir.

 

8- Matrak sporcularının kıyafetleri kişiye özel olmalıdır.

 

9- Oyun kuralları tam olarak uygulanmalı her hangi bir sakatlığa mahal vermeyecek şeklide oyun yönetilmelidir.

 

Yukarıda sıraladığımız ilave kuralların sağlıklı bir şeklide uygulanması Hakem, Antrenör ve Gençlik Merkezi Liderlerinin sorumluluğundadır.

 

Kültürümüzü yaşatmak ve gelecek nesillere aktarma konusunda duyarlılığımız sağlığımızı koruyarak devam etmelidir.

 

Gelecek güzel günler Cenk Sanatı Matrak sporu sevenlerin olacaktır.

 

Yeni normalleşme döneminde çalışmalarınızda başarılar ve sevdiklerinizle sağlıklı ömürler dileriz.

 

01/06/2020     

Matrak Federasyonu Yönetimi